دسته‌بندی نشده

کاغذ و تاریخچه پیدایش آن

سلام رفقا

در این مقاله می خواهیم درباره کاغذ و تاریخچه آن و انواع آن با شما صحبت کنیم:

کاغذ چیست و از کجا آمده است؟

یک ماده ورقه نازک است که با پردازش مکانیکی یا شیمیایی الیاف سلولزی حاصل از چوب، کهنه‌ها، علف‌ها یا دیگر منابع گیاهی موجود در آب تولید می‌شود و آب را از طریق شبکه‌های ریز تخلیه می‌کند و باعث می‌شود الیاف به طور یکنواخت روی سطح توزیع شود و به دنبال آن فشار داده و خشک شود. اگر

چه در ابتدا در ورق های تکی با دست ساخته می شد، اما امروزه تقریباً همه آن بر روی ماشین های بزرگ ساخته می شود.

این یک ماده همه کاره با کاربردهای بسیاری است، از جمله چاپ، بسته بندی، تزئین، نوشتن، تمیز کردن، کاغذ فیلتر، کاغذ دیواری، کاغذ پایانی کتاب، کاغذ محافظ، میز کار چند لایه، دستمال توالت، ارز و کاغذ امنیتی و تعدادی از فرآیندهای صنعتی و ساختمانی.

صنعت مدرن خمیر و کاغذ جهانی است و چین پیشتاز تولید آن است و ایالات متحده پس از آن.

گفته می شود که دانش کاغذسازی پس از جنگ تالاس در سال 751 پس از اسارت دو کاغذساز چینی به جهان اسلام منتقل شد. اگرچه صحت این داستان نامشخص است، اما به زودی کاغذسازی در سمرقند آغاز شد.در قرن سیزدهم، دانش و استفاده از آن از خاورمیانه به اروپای قرون وسطی گسترش یافت، جایی که اولین کارخانه های کاغذسازی با نیروی آب ساخته شدند. از آنجا که این ماده از طریق شهر بغداد به غرب وارد شد، ابتدا آن را بگداتیکو نامیدند.در قرن نوزدهم، صنعتی شدن به میزان زیادی هزینه تولید آن را کاهش داد. در سال 1844، چارلز فنرتی، مخترع کانادایی و فردریش گوتلوب کلر، مخترع آلمانی، به طور مستقل فرآیندهایی را برای خمیرکاری الیاف چوب توسعه دادند.

انواع،ضخامت و وزن

ضخامت کاغذ اغلب با کولیس اندازه گیری می شود که معمولاً در ایالات متحده بر حسب هزارم اینچ و در بقیه نقاط جهان بر حسب میکرومتر (میکرو متر) داده می شود.ممکن است بین 0.07 و 0.18 میلی متر (0.0028 و 0.0071 اینچ) ضخامت داشته باشد.

کاغذ اغلب با وزن مشخص می شود. در ایالات متحده،وزن یک ریم (بسته‌ای 500 ورقی) با «اندازه‌های اصلی» متفاوت است، قبل از اینکه کاغذ به اندازه‌ای که به مشتریان نهایی فروخته می‌شود، بریده شود. به عنوان مثال، یک کاغذ 20 پوندی، 8.5 اینچ × 11 اینچ (216 میلی‌متر × 279 میلی‌متر) وزنی معادل 5 پوند دارد، زیرا از ورق‌های بزرگ‌تر به چهار تکه بریده شده است. در ایالات متحده، کاغذ چاپ معمولاً 20 پوند، 24 پوند، 28 پوند یا حداکثر 32 پوند است. سهام پوششی معمولاً 68 پوند است و 110 پوند یا بیشتر سهام کارت محسوب می شود.

در اروپا و سایر مناطق که از سیستم اندازه‌گیری کاغذ ISO 216 استفاده می‌کنند، وزن بر حسب گرم بر متر مربع (g/m2 یا معمولا gsm) بیان می‌شود. کاغذ چاپ معمولا بین 60 تا 120 گرم در متر است. هر چیزی سنگین تر از 160 گرم در ثانیه کارت محسوب می شود.

بنابراین وزن یک ریم به ابعاد و ضخامت آن بستگی دارد. بیشتر کاغذهای تجاری فروخته شده در آمریکای شمالی به اندازه های استاندارد بر اساس واحدهای مرسوم بریده می شوند و با طول و عرض یک ورق

تعریف می شوند.

سیستم ISO 216 مورد استفاده در اکثر کشورهای دیگر بر اساس سطح یک ورق کاغذ است، نه بر اساس عرض و طول یک ورق.

اولین بار در سال 1922 در آلمان پذیرفته شد و به طور کلی با پذیرش سیستم متریک توسط کشورها گسترش یافت. بزرگترین کاغذ با اندازه استاندارد A0 (A صفر) است که اندازه آن یک متر مربع (تقریباً 1189 × 841 میلی متر) است. اندازه A1 نصف یک ورق A0 است (یعنی 594 میلی متر × 841 میلی متر)، به طوری که دو ورق A1 که در کنار هم قرار گرفته اند برابر با یک ورق A0 است. اندازه A2 نصف یک ورق A1 است و غیره. اندازه های رایج مورد استفاده در دفتر و خانه A4 و A3 هستند (A3 اندازه دو برگه A4 است). چگالی کاغذ از 250 کیلوگرم بر متر مکعب (16 پوند بر فوت مکعب) برای دستمال کاغذی تا 1500 کیلوگرم بر متر مکعب (94 پوند بر متر مکعب فوت) برای برخی کاغذهای تخصصی متغیر است. کاغذ چاپ حدود 800 کیلوگرم بر متر مکعب (50 پوند بر فوت مکعب) است.

خوب حالا وقتشه بریم فروشگاه و خرید خودمون رو انجام بدیم

بزن بریم!!!

 
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *